Gökhan Kopuz / Kopuz Grup Yön. Kurulu Başkanı
Girişimci, yenilikçi ve her zaman başarı hedefleyen, hayatta tecrübe kazanmak için kesinlikle çalışmak gerektiğini her defasında dile getiren, ulaşım, inşaat, tekstil ve gıda sektörlerinde kendine yer edinmiş genç girişimci...
(532) 111 44 66
Küçük Çamlıca Mh. Filiz Sk. Korkmaz Apt. No:6 Daire 1
Gökhan Kopuz TÜRK LİRASI, DEĞER Mİ KAYBEDİYOR?

TÜRK LİRASI, DEĞER Mİ KAYBEDİYOR?

Her ülkenin para birimi değerlidir. Dış ülkelerde değerinin artması ise, ülkenin ekonomik olarak gelişmişliğini gösteren unsurlardan biridir. Avrupa Birliği, siyasi birliğin gerçekleşmesinin ekonomik temellere dayandırılarak gerçekleşeceğini öngördüğünden, ortak para birimi Euro’ya geçmiştir. Türkiye gibi henüz AB üyesi olmayan ülkeler için ise bu durum söz konusu değildir.

Hal böyleyken, ülkemizde nakit akışının özellikle bazı taşıma firmalarınca Türk Lirası değil de Euro olarak kabul edilmesi düşündürücüdür. Çünkü dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından olan Frost & Sullivan’nın “Avrupa Filo Kiralama Pazarının Stratejik Analizi” başlıklı analizi, Türkiye’de araç filosu kiralama pazarının 2011 ve 2018 yılları arasında yüzde 6,2 oranında büyüme kaydedeceğini ortaya koymuştur. Operasyonel filo kiralamanın, 2011 yılındaki seviyesinin yüzde 55’in üzerine çıktığı ve 2018 yılına kadar olan süreçte filo kiralama faaliyetlerinin yüzde 62’lik bir bölümü oluşturacağı tahmin edilen öngörüler arasındadır.

Taşımacılık sektöründeki gelişmelere baktığımızda; 2004- 2008 yılları arasında özellikle araç kiralama sektörü yüzde 50 oranında artmıştır. Günümüzde ise hem uzun dönem, hem de kısa dönem araç kiralama hizmetlerinde, toplamda 160 bin araç finanse edilmiştir. Sektöründe hızla büyüyen filo ve araç kiralama hizmetleri, rakamla ifade edilecek olursa 5 milyar Türk Lirası gibi bir rakama ulaşmaktadır. Böylece bu rakamın ülke ekonomisine getirdiği artış, araç kiralama hizmetlerinin büyük bir endüstri yarattığını açıkça ortaya koymaktadır. Diğer yandan özellikle lüks araçlar için ödenen para biriminin firmalar tarafından genellikle Euro olarak kabul edilmesi, Türk Lirası’nın Euro karşısında değer kaybetmesine neden olmaktadır. Böylesi yüksek meblağlara ulaşan kiralama hizmetlerinin ülke ekonomisine katkısını arttırmak için Türk Lirasının kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Lüks araç kiralamada bizim para birimimizin kullanımı, hem değerini yükseltecek, hem de ülke ekonomisine getireceği katkıda küçüksenemez bir artışa neden olacaktır. Böyle olunca lüks araç ve filo kirama hizmetlerinde, sektör içi rekabet de günden güne bir yükseliş göstermektedir. Özellikle lüks araçlarda dönem dönem fiyat indirimleri yapılarak, araçlar yarı yarıya ücretle kiralanabiliyor. Bu dönemlerde kiralama hizmetlerinin sayısı iki katına çıkarken, kiralama ücretleri yine Euro olarak belirleniyor. Firma kar elde edeceğini düşünerek belirlediği bu ücretler yüzünden aslında Türk Lirası’nın değerini düşürdüğünün farkında değil… Belki de farkında ama rekabet duygusu ne yazık ki, bu farkındalığın da önüne geçiyor.

Araç kiralamaların bizim para birimimiz ile yapılması durumunda, hem firma hem ülke ekonomisi kazanacak hem de Türk Lirası’nın dövizler karşısındaki gerçek değeri anlaşılacaktır.

 

Gökhan KOPUZ

 

Yorumlar Kapalı.