Gökhan Kopuz / Kopuz Grup Yön. Kurulu Başkanı
Girişimci, yenilikçi ve her zaman başarı hedefleyen, hayatta tecrübe kazanmak için kesinlikle çalışmak gerektiğini her defasında dile getiren, ulaşım, inşaat, tekstil ve gıda sektörlerinde kendine yer edinmiş genç girişimci...
(532) 111 44 66
Küçük Çamlıca Mh. Filiz Sk. Korkmaz Apt. No:6 Daire 1
Gökhan Kopuz Ticarette Milli Para Kullanmanın Önemi

Ticarette Milli Para Kullanmanın Önemi

İnsanoğlunun en ilginç icatlarından olan para, ilk kullanıtlsimge2ldığı tarihten günümüze dek hayatımızda ciddi bir önem arz etmiştir.

Adeta hayatımızı sürdürebilmemiz için gereken en temel araçtır. Bu araca sahip olmak ülkeler için avantajlı bir konum sağlar. Kendi parasına sahip olan bir ülke kendi ekonomisini de oluşturmuş olur. Ülke ekonomisinin güçlü olması ve o ülkenin parasının kazanmış olduğu değer, o ülkeyi diğer ülkeler nezdinde de o denli güçlü kılar. Ekonomisi güçlü olan ülke, diğer ülkeler üzerinde söz sahibidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi parası olan Türk Lirası da hak ettiği değeri görmeli ve güçlü ekonomisiyle diğer ülkeler üzerinde söz sahibi olmalıdır. Bu bağlamda ülke vatandaşlarının kendi paralarına itimat etmesi ve ticari işlerinde kendi paralarını kullanmaları gerekir. Zira ülke vatandaşlarının kullanmayı tercih etmediği bir para birimi yabancı yatırımcılar tarafından da güvenilir bulunmayarak göz ardı edilir. Bu durum ülke ekonomisine ciddi zarar verir.

Şu anki piyasanın durumuna bakacak olursak, dolar ve euro üzerindeki dalgalanma Türkiye piyasasındaki yatırımcının güvenini sarsabilir. Bu durumun temeli ise ABD’nin 2008’de yaşadığı mali krize dayanıyor. FED (Federal Reserve) olarak da bilinen Amerikan merkez bankasının mortgage kredilerinin geri ödemesini alamayıp krizin eşiğine büyük bankaları kurtarma amacıyla yaptığı 700 milyar dolarlık yardım paketi ülke ekonomisini oldukça derinden sarstı. Sonrasında ise merkez bankası ellerinden çıkardıkları yüklü miktarda doları geri kazanmak için ise kademeli olarak faizleri arttırma yoluna gitti. Faiz yoluyla kaybedilen dolarları piyasadan geri kazanma süreci ise ülkeye büyümenin yavaşlaması ve yatırımların hız kaybetmesi olarak yansıdı.  Amerika Birleşik Devletleri’nin yaşadığı bu maddi sorun kısa zamanda Avrupa ülkelerine ve de Türkiye’ye yansıdı.

Türkiye ekonomisini de etkileyen bu kriz, dolara güven olmayacağının ve yatırım amaçlı olarak kullanmanın dahi riskli bir seçim olduğunu herkese gösterdi. Aynı şekilde euro da bu durumdan nasibini aldı ve ülkeler kendi milli paralarını daha aktif olarak kullanmayı seçti. Türkiye’nin resmi para birimi olan Türk lirası da doların ve euronun güven vermeyen dalgalanmasından uzaklığı ile Türk halkının güvenini kazandı. Türk halkı lirayı ticarette daha aktif kullanarak ekonomik canlılığa destek vermekte ve ekonominin canlanmasında bu döngü önem sahibi olmaktadır. Farklı ülkelerin parasına değil, Türkiye’nin kendi milli parasına verilen bu önem ekonomimizin güçlenmesine destek olmaktır. Kopuz Grup olarak biz de Türk ekonomisine destek vermek amaçlı olarak ticari ilişkilerimizde sadece Türk lirası kullanmaya özel bir hassasiyet gösteriyor, Türk ekonomisine destek sağlıyoruz.

Kopuz Grup olarak Türk lirası kullanmamızın müşterilerimiz açısından da pozitif etkilerinin mevcut olduğunu öngörüyoruz. Müşterilerimiz Türk ekonomisine katkı sağlamış olmakla birlikte, dolar ve eurodaki sürekli dalgalanmadan doğrudan etkilenmeyeceklerdir. Maddi krizlerin ve ekonomik sıkıntıların dünya genelini etkilediği şu dönemde stabilitenin özellikle ticaret alanında kazanılmasının zorluğunu biliyor ve müşterilerimize bu anlamda güven sağlamaya değer veriyoruz.

1 Yorum

  1. Nihat Kopuz
    04 Aralık 2016 de 17:49 · Cevapla

    Ekonomin güçlü ise sana deeğer verirler.Pariten o oranda sağlamdır.Sende bir şey yoksa dünyada etkilenen 2 üye olursun.Deniz tükendi,satılacak mal kalmadı öze dönmek akıllarına geldi.Üretmezsen,sistemlerle oynayarak para kazanmaya çalışırsan olmaz.Kaç tane üretim tes allah encisi kuruldu bu ülkede 14 yıldır.Ben hiç hatırlamıyorum.Köprü tünel dediğini gelişmiş ülkeler 50 yıl önce bitirmişler.Neyse allah encamımızı hayra getirsin.

Bir Yorum Yapın