Gökhan Kopuz / Kopuz Grup Yön. Kurulu Başkanı
Girişimci, yenilikçi ve her zaman başarı hedefleyen, hayatta tecrübe kazanmak için kesinlikle çalışmak gerektiğini her defasında dile getiren, ulaşım, inşaat, tekstil ve gıda sektörlerinde kendine yer edinmiş genç girişimci...
(532) 111 44 66
Küçük Çamlıca Mh. Filiz Sk. Korkmaz Apt. No:6 Daire 1
Gökhan Kopuz Özel Yazı-Lojistik Hizmet Kalitesi

Özel Yazı-Lojistik Hizmet Kalitesi

Lojistik;  ürün, hizmet ve insan gibi kaynakların, ihtiyaç duyulan yerde ve istenen zamanda temin edilmesi için bir araç olarak tanımlanabilir.

Lojistik ; Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre anlamı, geri hizmet olarak verilmiştir, var olan hizmetin arka bahçesidir. Genel olarak, lojistik mühendisliğin makina sistemlerinden ziyade insan sistemleri ile ilgilenen bir branşı olarak görülebilir.

İlk olarak; Yunan, Roma ve Bizans uygarlıklarında ihtiyaçların dağıtımı ve finanse edilmesinden sorumlu Logistikas denen bölümler  vardı.

Oxford Üniversitesi, sözlüğünde lojistik kelimesi; ‘Askerlik biliminin personel , teçhizat, malzeme taşıma , bakım ve sağlanması ile ilgili bir dalı’ olarak tarif edilmiştir.

Bizde ise ilk olarak Osmanlı’ya dayanır, lojistik hizmetleri; derbendcilik, köprücülük, gemicilik, meremmetçilik (onarımcılık) adlarıyla başlamıştır.

Günümüze kadar teknolojik gelişmeler ışığında gelişen ve her daim dönüşen lojistik sektörü  2000’lerin başında emekleme evresini geride bırakan son yıllarda  ülkemizde de gelişme gösteren genç, dinamik ve rekabetçi bir alandır.

Türkiye, lokasyon  olarak Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa  arasında bir aktarma merkezi oluşturmasından  kaynaklanan avantajlı konumu ile birçok otorite tarafından lojistik üssü olma iddiası veya ideali ile tanımlanmaktadır. Hal böyle iken lojistik sektörünün sesi olan yazılı ve görsel medyaya da kaçınılmaz bir biçimde ihtiyaç duyulmuştur.

Bu minvalde;

Dünya üzerindeki gelişmiş ülkelerin tamamının entegre olduğu günden güne gelişen lojistik sektörüne Türkiye için yeni bir ses ve soluk getirme hedefi ile yola çıkan, bilimsel ve akademik destekli kadrosu ile ‘’ Taşıma Sektörü Dergisi ‘’ lojistik sektörünün sağlıklı enformasyon akışını sağlamaya ve bilgi eksikliğini gideren ve sektörel bilgiyi koordine etme amacı ile yayın hayatına girmiştir.

Gökhan Kopuz

Yorumlar Kapalı.