Gökhan Kopuz / Kopuz Grup Yön. Kurulu Başkanı
Girişimci, yenilikçi ve her zaman başarı hedefleyen, hayatta tecrübe kazanmak için kesinlikle çalışmak gerektiğini her defasında dile getiren, ulaşım, inşaat, tekstil ve gıda sektörlerinde kendine yer edinmiş genç girişimci...
(532) 111 44 66
Küçük Çamlıca Mh. Filiz Sk. Korkmaz Apt. No:6 Daire 1
Gökhan Kopuz Nerede o eski sıcak Ramazanlar diyenlere

Nerede o eski sıcak Ramazanlar diyenlere

Paylaşma duygusunun en üst seviyede olduğu, karşılıksız güzelliklerin bolca yapılmaya çalışıldığı Ramazan ayını birkaç yıldır yaz mevsiminde karşılıyoruz. Yaz aylarında herkesin tatil planları yaptığı döneme rastgelen Ramazan’ı büyük metropollerde geçirmek hepimizi biraz zorluyor. Belediyeler düzenledikleri çeşitli etkinliklerle hem o eski neşeli, coşkulu geçen Ramazanların ruhunu yakalamaya hem de farklılık yaratmaya çalışıyor. Belediyelerin iftar programları eski Ramazanların güzelliğini yakalamakta yardımcı olsa da bazı prim için yapıldığı hissedilen uygulamalar da göze batıyor. Geleneksel iftar çadırlarında yapılan yenilikler wi-fi ağı bulunan, klimalı çadırlar bunun örneği. Sivil toplum kuruluşlarının ihtişamlı ve az sayıda insanın çağırıldığı iftarları da bu ayın paylaşımı ön plana çıkaran yönünü yansıtmıyor.

Ramazan’ın şimdiki gibi bu kadar şaşalı bir şekilde geçirilmesi önceki Ramazanlar’daki samimiyeti, sıcaklığı, birlikteliği aratıyor. Halbuki belediyelerin daha eğlenceli, daha fazla kişinin katılabileceği organizasyonlarla, sivil toplum kuruluşlarının da daha sıcak, samimi bir ortam yaratarak en fazla kişiye ulaşma çabasında olduğu iftarlarla renkli, bu ayın özelliğini yansıtan, özlediğimiz Ramazanlar’ı yaşamamız mümkün.

İçinde bulunduğumuz mübarek ayda her zaman bahsettiğimiz fakat üstünkörü geçtiğimiz, anlamını tam olarak idrak edemediğimiz hoşgörü, anlayış ve başkasının yaşantısına saygı gösterme gibi kavramlara daha fazla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu ayın anlamı ve yarattığı etkiyle birlikte bu konularda toplumda ortak bilinç yaratılarak bu hassasiyetin tüm zamana yayılması Ramazan ayının getireceği en büyük güzelliklerden biri olabilir. Çünkü toplumumuzda hala devam eden bir ‘karşı taraf’ algısı toplumsal ilişkilerimizi de zedeleyerek birlik ve beraberlik duygusunu tam olarak yaşamamıza engel oluyor. Yıllardan beri yaşadığımız başörtüsü ‘sorunu’ olarak kavramlaştırılan durumla birlikte yaratılan farklılaştırma, ötekileştirme çabaları ne yazık ki Ramazan ayında da farklı bir şekliyle karşımıza çıkıyor. Oruç tutan kesiminin tutmayanlar tarafından yadırganması ya da tam tersinin yaşanması bu ayın amacının, ehemmiyetinin iyi algılanmamasıyla alakalı. Oruç ibadetinin sadece aç kalmaktan ibaret olmadığı, bu ayın paylaşmanın güzelliğinin anlaşılması, toplumun her kesiminin birbirini anlaması, empati kurabilmesi için bir fırsat olduğunun fark edilmesi gerekiyor.

Bundan önceki dönemlerde; birlikte hareket edilen, herkesin birbirine daha saygılı ve anlayışlı yaklaşarak hoşgörü ortamının hakim olduğu zamanlarda, Ramazan büyük kalabalıklarla, şenliklerle geçirilirdi. Şimdi gittikçe sanallaşan, gençlerin Twitter, Facebook, İnstagram’da tüm vakitlerini geçirdikleri dünyada aile içindeki diyalog bile sıfıra inmişken Ramazan ayı ve bayramlar bir arada vakit geçirmek, bir şeyler paylaşmak için güzel bir fırsat olabilir.
Bu ayın getirdiği güzelliklerle birlikte sadece Ramazan’da değil tüm yaşantımızda karşı fikirlere saygı göstermek, hoşgörü ve anlayışı gerçek anlamda kavrayıp birlik ve beraberlik içinde yaşamak dileğiyle…

Yorumlar Kapalı.