Gökhan Kopuz / Kopuz Grup Yön. Kurulu Başkanı
Girişimci, yenilikçi ve her zaman başarı hedefleyen, hayatta tecrübe kazanmak için kesinlikle çalışmak gerektiğini her defasında dile getiren, ulaşım, inşaat, tekstil ve gıda sektörlerinde kendine yer edinmiş genç girişimci...
(532) 111 44 66
Küçük Çamlıca Mh. Filiz Sk. Korkmaz Apt. No:6 Daire 1
Gökhan Kopuz İnternetin Hayatımızdaki Önemi

İnternetin Hayatımızdaki Önemi

İnternetin hayatımızdaki yeri yadsınamayacak kadar önemlidir. Bugün interneti eğitimi için veya yaşamını idame ettirebilmek gibi sebepler ile kullanmayan sıradan insanlar için bile internet artık vazgeçilemez bir teknoloji olarak nitelendirilebilir. İnternet neden bu kadar popüler hale geldi ve insan hayatında neden bu kadar büyük bir öneme sahip?

İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde dünya üzerinde iki büyük güç ortaya çıkmıştı. Bunlar Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) yani bugünkü adı ile Rusya idi. Savaşın ardından dünya iki kutup halinde büyük bir silahlanma yarışına girmişti. Özellikle ABD’ nin Japon şehirlerinden Hiroşima ve Nagazsaki’ yi yerle bir eden “Little Boy” ve “Fat Man” isimli atom bombalarını geliştirmek ile kalmayıp kullanması ile dünya nükleer anlamda da ciddi bir silahlanma yarışına girmiştir. Bu süreçte ABD, olası bir nükleer saldırı esnasında iletişim ağını koruyabilmek ve askeri üsler ile diğer askeri noktaların iletişimini sürdürebilmek adına ARPANET adı verilen bir projeyi yürürlüğe koydu. Önceleri askeri amaçlar ile kurulan ve bölgesel olarak iletişime izin veren ARPANET, daha sonra Avrupa’ ya geçti ve artık internet askeri amaçlar dışında da kullanılmaya başlandı. İlk zamanlarda e-mail ile haberleşme ve dosya gönderme özellikleri taşıyan internet günden güne gelişmiş ve bugün artık hayatın bir parçası haline gelmiştir.

Bugün internet sadece iletişim aracı olarak kullanılmamaktadır. İnternet, çalışma koşullarını, alış veriş alışkanlıklarını, sosyal ilişkileri, eğitim ve sağlık sektörlerini çok farklı bir noktaya getirmiş durumdadır. Örneğin bugün internet ile bir birey uzak bir coğrafyada yaşayan bir tanıdığı ile internet aracılığı ile rahatlıkla görüşebilmektedir Aynı şekilde bir kişi istediği her hangi bir ürünü internet üzerinden beğenerek satın alabilmekte, hatta bu ürünü kendisi de çeşitli uygulamalar aracılığı ile satabilmektedir. İnternetin gelişimi bilgiye ulaşmayı çok kolay bir noktaya getirdiği gibi eğitim sektöründe de köklü değişikliklere neden olmuştur. Bugün artık eğitim kurumları ön lisans, lisans veya lisansüstü anlamda çok sayıda uzaktan eğitim programını bünyelerine dahil etmiş durumdadır. İnternet sağlık hizmetleri açısından da vazgeçilemez bir noktaya gelmiştir. Önceleri yine askeri amaçlar ile geliştirilen tele-tıp veya tele-sağlık uygulamaları günümüzde halka inmiştir. Örneğin İngiltere’ de kurulan ve “Push Doctor” ismi verilen bir uygulama ile kişiler cüzi miktarlarda ödemeler yaparak online olarak bir hekim ile görüşebilmekte, hekimler hastalara tanı koyabilmekte ve ilaç yazabilmektedirler. Aynı şekilde hekimler çözüm bulamadıkları hastaların sevk işlemlerini de online olarak çok kısa bir sürede gerçekleştirebilmektedir.

Her ne kadar eğitimin insan hayatını kolaylaştırdığı bir gerçek olsa da bazı araştırmalara göre internet kişilerin sosyal ilişkilerini bozabilmekte, çeşitli bağımlılıklara yol açabilmekte, insanların dolandırıcılığa kurban gitmesine sebep olabilmektedir. Aynı şekilde internetin kullanım yaşının çok aşağılara inmesi ile beraber çocuk gelişimi açısından olumsuzluklara sebep olabilmektedir.

Bir Yorum Yapın