Gökhan Kopuz / Kopuz Grup Yön. Kurulu Başkanı
Girişimci, yenilikçi ve her zaman başarı hedefleyen, hayatta tecrübe kazanmak için kesinlikle çalışmak gerektiğini her defasında dile getiren, ulaşım, inşaat, tekstil ve gıda sektörlerinde kendine yer edinmiş genç girişimci...
(532) 111 44 66
Küçük Çamlıca Mh. Filiz Sk. Korkmaz Apt. No:6 Daire 1
Gökhan Kopuz Ekonomik Kriz !

Ekonomik Kriz !

15 Eylül 2008 tarihinde Lehman Brothers’ın iflas etmesiyle Dünya genelindeki ekonomik kriz ABD’den Avrupa ülkelerine sıçramıştı. Bu krizin ülkemizi de etkileyeceği konuşulurken; hükümet çok iddialı bir çıkış yapmış ve “dünya genelindeki ekonomik kriz ülkemizi teğet geçecek” diye söylemlerde bulunmuştu.

Aradan geçen 10 yılın ardından ülkemiz adına zor günler geçirdiğimiz muhakkak. Ekomomik kriz iddiaları yıllardır söyleniyor, tıpkı yıllardır beklenen İstanbul depremi gibi. Krizin depremden tek farkının çok yakın zamanda patlayacağının kesin olması. Fakat açıklanan 7.4’lük ekonomik büyüme bu yaşananları kabul etmeyecek cinsten.

Kriz bir ülke ekonomisi üzerinde çok farklı şekillerde ortaya çıkabilir; kimi ülkelerde işsizlik, kimilerinde tüketim harcamaları, kimilerinde de finans sektörü daha çok etkilenmiş olabilir. Bu nedenle detaylı bir analiz için pek çok istatistiğe bakmak gerekir. Benim burada dikkat çekmek istediğim nokta kapanan firmaların rakamları. 2013-2016 yılları arasında düşüş yaşayan kapanan şirket sayısı 2017’de yüzde 33.1 artış kaydetmesinin ardından 2018’in ilk çeyreğinde de yükselişini sürdürdü.

 

Genel panoramayı çizdikten sonra olayı kendi sektörüme getirmek istiyorum. Filo ve kiralama üzerine faaliyet gösteren Kopuz Filo olarak yaşanılan bu süreçte yaşadığımız sıkıntılar ve belirsizlik bizleri ümitsizliğe sevk ediyor.

 

Araç Kiralama

 

Filo Yönetimi hem şirketler nezdinde hem de filo yöneten firmalar nezdinde karlı bir yatırım aracı. Fabrika çıkışı teslim edilen araçların kiralama sürelerindeki tüm teknik bakım, onarım, sigorta giderlerini, satın alma vergilerini karşılayan rent a car şirketleri müşterilerinin çeşitli formalitelerle uğraşmasına mani olmaktadır.

 

Özel sektör ve belediyeler başta olmak üzere çeşitli kamu kurumları, vergi ve araç muayenesi gibi birçok konuda takibi kolaylaştırdığı ve tasarruf sağladığı gerekçesiyle kiralık araca yönelmesiyle, önceki yıllarda Türkiye’deki kiralık araç (rent a car) sektöründe ciddi bir büyüme sağlanmıştı.

 

Araç Kiralamanın Neden Mantıklı ?

 

Satın almayıpta kiraladığımız bir araç üzerinden düşünelim; kiraladığımız polo 1.4 tdı bmt 90 ps dsg comfortline modeli üzerinden gidecek olursak:

 

  • Bu aracın bugünkü opak renk için anahtar teslim satış fiyatı 79.400,00 TL,
  • 3 yıllık bir kullanım sonrasında 50.000 km ile bu aracı satmak istersek ve araç kazasız durumdaysa en kötü ihtimalle 65.000 – 70.000 tl bandında bu aracı satabiliriz. ortalama 67.500 tl diyelim.

 

Şu an için 11900 tl maliyetimiz var.

  • 000 km boyunca 4 kez bakıma girmemiz gerekecek. Araç dizel olduğu için bakım maliyetimiz ortalama 2000 lira,

 

Toplam maliyetimiz 13.900 TL oldu.

 

  • Bu süre içerisinde 3 kez zorunlu trafik sigortası, 3 kez de kasko yaptırdığımızda yıllık en asgari 3500 TL de bunlar tutuyor.
  • Kış lastiği için de 1000 TL’lik fiyatı eklediğimizde toplam maliyetimiz 18.400 tl’ye ulaşıyor.

 

Böylece toplam maliyetimiz 55.200 TL’ye ulaşmış oldu.

 

  • Buna 3 yıllık motorlu taşıtlar vergisini de eklediğimizde (yıllık 1000 tl olarak hesaplayarak) 58.200 TL’ye geliyoruz.
  • Ek olarak çıkacak arızaları, kazaları ve bunların oluşturacağı değer kayıplarını hesaba katmadığımız durumda aracın bize aylık maliyeti 1800-2000 TL oluyor.

 

Kiralama yapıldığında vergi avantajını, muhasebe tarafındaki bir dolu külfet işini ve en önemlisi kullanım sırasındaki kafa rahatlığını hesaba katmıyorum. Ki İstanbul gibi bir şehirdeyseniz ne kadar dikkatli bir sürücü olursanız olun o kadar süre boyunca o aracın hiçbir kazaya karışmamış olması neredeyse imkansız.

 

Gelelim Bizdeki Sıkıntılara

 

Yukarıda verdiğim misal üzere ciddi manada bir karlılık söz konusu fakat artan döviz sebebiyle kiralama ciddi bir duraklama söz konusu. Araçlar boşta ve filo kiralama firmaları ayakta durmakta güçlük çekiyor. Yıllara göre Euro ve Dolar karşında ciddi oranda değer kaybeden Türk lirası sebebiyle otomobil pazarının nabzını tutan filo kiralama firmaları zor günler geçiriyor.

 

Dolar ve Euro kuru üzerinden borçlanan; kiralama sözleşmesi bitiminde ise araçları ikinci elde TL ile satan firmaların borçlanma oranları sermayelerinin 50 kat fazla olması sebebiyle çoğu iflasın eşiğinde.

 

Bütün bu sıkıntıların meydana getirdiği ümitsizlik ve çalıştırdığımız personelin sorumluluğu bizleri endişeye düşürüyor. En kısa zamanda yaşadığımız bu sıkıntıların sona ermesini ve yıllar öncesinde iddia edildiği gibi bu krizin ülkemizi teğet geçmesini yüce mevladan niyaz ediyoruz.

Bir Yorum Yapın