Gökhan Kopuz / Kopuz Grup Yön. Kurulu Başkanı
Girişimci, yenilikçi ve her zaman başarı hedefleyen, hayatta tecrübe kazanmak için kesinlikle çalışmak gerektiğini her defasında dile getiren, ulaşım, inşaat, tekstil ve gıda sektörlerinde kendine yer edinmiş genç girişimci...
(532) 111 44 66
Küçük Çamlıca Mh. Filiz Sk. Korkmaz Apt. No:6 Daire 1
Gökhan Kopuz Milli Paraya Destek Zamanı…

Milli Paraya Destek Zamanı…

Devletler için milli para devletin itibarını, kudretini ve geçmişini simgeleyen bir araçtır. İcadından bu yana hayatın son derece önemli bir parçası olmuş, kendi parasına sahip olan devletler her zaman çok daha güçlü bir ekonomiye sahip bir şekilde ayakta durmuştur. Bir ülke ekonomisinin diğer ülkelere göre gücü ve kudreti parasının sahip olduğu değerle ölçülmektedir. Güçlü bir ekonomisi olan ülke ise her zaman söz sahibidir. Bu durumda ülke halkının ticari yaşamda kendi parasını kullanması çok önemlidir.

Türk ekonomisine destek vermek ve döviz karşısında Türk lirası değerini korumak için aslında ticarette milli para kullanmak bir görevdir. Kendi parasını kullanmayan bir ülkenin yabancı yatırımcılar tarafından güvenilir bulunması sadece hayaldir. Sonuçta ülke ekonomi ve yatırım sektörü zarar görür. Kendi paraları ile ticaret yapan ülkeler parasının değerine değer katmakta, diğer ülkelere nazaran daha güçlü bir ekonomik yapıya sahip olmaktadır.

Milli Para Kullanımının Önemi

Ticarette döviz yerine milli paranın tercih edilmesi çok önemlidir. 2008 krizi ABD’nin ciddi anlamda bir mali kriz yaşamasına neden olmuştu. Bankalar kaybettikleri paraları geri kazanmak için faizleri yükseltmiş, bu süreç ülkeyi ekonomi bakımından yavaşlatarak büyüme hızında gerilemeye neden olmuştu. Bu durum başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Türkiye’yi de etkilemiş, dolara olan güveni sarsarak Türk Lirasına olan güveni tazelemişti. Bu süreçte ticarette dolar yerine milli paranın kullanılması Türk ekonomisinin güçlenmesine destek oldu. İhracat verilerinden de anlaşıldığı üzere, Türk lirası kullanımı güven vermeyen döviz dalgalanmalarından uzak ve ülke ekonomisine her zaman pozitif etkileri olan bir durumdur.

Dış Ticarette Milli Para Kullanımı

Cumhurbaşkanının dış ticarette milli para kullanımı çağrısına verilen destekle Türkiye Merkez Bankası ile Çin Merkez Bankası arasında ilk para takası 30 Kasım 2016’da gerçekleşti. Bu çağrıdan sonra birçok firma ticarette Türk lirasına döndü ve Türkiye birçok sektörde ekonomik gücünü arttırdı. Türk lirasının değere kaybetmesi demek enflasyon gibi ekonomik sorunların başlaması demektir. Bu durum yabancı ülke mallarına rağbet demek olduğundan yerli üretimin azalması ve sonuçta da işsizliğin artması demektir. Piyasaların durgunlaşması, cari açığın artması ve yerli mal tüketiminin azalması geçmişte yaşanan örneklerinde de görüldüğü gibi ülkeyi ekonomik ve siyasi bakımdan zayıf düşürür. Bu nedenle Türk Lirası kullanımına önem verilmeli, Türk Lirasının döviz karşısında değer kaybetmesinin önüne geçilmelidir. Bu da başta dış ticaret olmak üzere her alanda Türk Lirası kullanımı ile gerçekleşir.

Tür Lirası kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde milli para ile yapılan ticaret meyvelerini vermeye başlamış, dolar karşısında eritilmeye çalışılan Türk Lirası yaşadığı bunalıma rağmen değerini koruyarak ülke ekonomisinin dimdik ayakta kalmasını sağlamıştır. Çin, Rusya, Azerbaycan ve İran gibi ülkelerle milli paralarla ticarete başlamak için adım atan Türkiye, dünyada milli para kullanımı konusunda liderlik yaparak Türk Lirasının tercih edilmesi konusunda halkın bilinçlenmesi gerektiği bir sürece girmiştir.

Doların gücünün dış ticarette en çok kullanılan para olduğundan geldiği unutulmamalı, vatandaşlık görevi olarak Türk lirası kullanımına gerekli hassasiyet göstermelidir.

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yapın